Karavanı dengeli yerleştirme ve yükleme

Çekme Karavanda Yük Dengesi ve Ağırlık Merkezinin Önemi başlıklı yazıda ağırlık merkezi olması gereken nokta ( B noktası ) olarak bulmuştuk.

Römork toplam ağırlığı (GA) etki noktasının B noktası olabilmesi için yük dengelemesi X ve Y ekseninde dengeli olarak yapılmalıdır.

GA: Toplam römork ağırlığı = 750 kg
S : Çeki demirine etki eden yük = 50 kg
A : Kaplin – dingil arası mesafe = 3m
B: Römork ağırlık merkezinin dingilden olan uzaklığı = 0,2m

İmalatta kullanılacak malzemelerin birim ağırlıklarını kullanarak , karavan içi mobilya ve tefrişat yerleşimini yapıyoruz.

Karavan yerleşimi yapılırken yüklemeyi dengeli yapabilmek için yukarıdaki şekildeki gibi kütle merkezleri oluşturmak faydalı olur. Ekipmanları bu kütle merkezlerine dengeli olarak yerleştirmelisiniz.

Örneğin L4 noktasına 20 kg lık bir kütle varsa , R4 noktasına da ona çok yakın değerde bir kütle yerleştirmelisiniz. Aynı şekilde L1 noktasına yerleştirilecek olan kütle , R1 değerine eşit ya da çok yakın olmalıdır.

Y ekseninde karşılıklı dengeli yerleşen kütleler , Y ekseninde dingil üzerindeki ağırlık merkezinin dingilin orta noktasında (y2) olmasını sağlayacaktır.

Karavanın ağırlık merkezinin X ekseninde B noktası olabilmesi için ise , A-B arasındaki ağırlığın , B-D arasındaki ağırlığa eşit olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterler dikkate alınarak kütle yerleşimi yapıldıktan sonraki aşama kontrol aşamasıdır. Ağırlık merkezi hesaplama formülünden karavanın ağırlık merkezinin B noktası olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Herhangi bir sapma durumu varsa yerleşimler tekrar gözden geçirebilir , ufak kaydırmalarla ağırlık merkezini belli oranda değiştirebilirsiniz.

Ayrıca Çekme Karavanda Yük Dengesi ve Ağırlık Merkezinin Önemi sayfasına bakınız.

Ağırlık merkezi hesaplama excel dosyasını indirmek için buraya tıklayın.

Yazar: woodpecker

2 thoughts on “Karavanı dengeli yerleştirme ve yükleme

Yorumlar kapalı.