Çekme Karavan Ağırlık Merkezinin Tespit Edilmesi

Çekme Karavanda Yük Dengesi ve Ağırlık Merkezinin Önemi başlıklı yazıda ağırlık merkezi olması gereken nokta ( B noktası ) bulunmuştu.

Römork toplam ağırlığı (GA) etki noktasının B noktası olabilmesi için yük dengelemesi X ve Y ekseninde dengeli olarak yapılmaldır.

GA: Toplam römork ağırlığı = 750 kg
S : Çeki demirine etki eden yük = 50 kg
A : Kaplin – dingil arası mesafe = 3m
B: Römork ağırlık merkezinin dingilden olan uzaklığı = 0,2m

İmalatta kullanılacak malzemelerin birim ağırlıkları kullanılarak karavan içi mobilya ve tefrişat yerleşimi yapılır.

Karavan yerleşimi yapılırken yüklemeyi dengeli yapabilmek için yukarıdaki şekildeki gibi kütle merkezleri oluşturulmalı ve yerleştirilecek ekipmanlar bu kütle merkezlerine dengeli olarak yerleştirilmelidir.

Örneğin L4 noktasına 20 kg lık bir kütle yerleştiriliyorsa , R4 noktasına da ona çok yakın bir değerde bir kütle yerleştirilmelidir. Aynı şekilde L1 noktasına yerleştirilecek olan kütle , R1 değerine eşit ya da çok yakın olmalıdır.

Y ekseninde karşılıklı dengeli yerleştirilen kütleler , Y ekseninde dingil üzerindeki ağırlık merkezinin dingilin orta noktasında (y2) olmasını sağlayacaktır.

Karavanın ağırlık merkezinin X ekseninde B noktası olabilmesi için ise , A-B arasındaki ağırlığın , B-D arasındaki ağırlığa eşit olması gerekmektedir.

Yukarıdaki kriterler dikkate alınarak kütle yerleşimi yapıldıktan sonra, ağırlık merkezi hesaplama formülünden karavanın ağırlık merkezinin B noktası olup olmadığı kontrol edilmelidir. Herhangi bir sapma durumu varsa yerleşimler tekrar gözden geçirilmelidir.

Ayrıca Çekme Karavanda Yük Dengesi ve Ağırlık Merkezinin Önemi sayfasına bakınız.

Ağırlık merkezi hesaplama excel dosyasını indirmek için buraya tıklayın.

Yazar: woodpecker

2 thoughts on “Çekme Karavan Ağırlık Merkezinin Tespit Edilmesi

Bir Cevap Yazın