Ağırlık Merkezi

Güvenli bir sürüş ve seyahat anında savrulmayı önlemek için karavanın Ağırlık Merkezi oldukça önemlidir. Siz aracınızı ne kadar dikkatli ve yavaş kullanırsanız kullanın ; ağırlık merkezi dengeli değilse ; yanınızdan geçen büyük bir aracın rüzgarı , karavanınızı savurabilir.

Savrulan bir karavanı toparlamak için oldukça zorlanabilirsiniz. Dengeli yerleşim için mobilya ve ekipman yerleşimini sağ sol ekseninde dengeli yapmalısınız. Dikey doğrultuda dengeli yerleşim yapmak için ise basit kuvvet formülünden faydalanabilirsiniz.

Kuvvet x Kuvvet Kolu = Yük x Yük Kolu

Römork çeken araçlarda çeki demirine etki eden yükün belirlenmesi.

Yol tutuşu ve güvenli seyahat için öncelikle karavanı dengeli yerleştirmelisin. Römork ağırlığının % 5 ‘i kadar bir yük, çeki demirine etki edecek şekilde yerleşim yapılmalıdır. Örneğin , 750 kg toplam ağırlığı olan bir römorkun çeki demirine yaklaşık 50-70 kg arası bir yükleme yapmak gerekir.

Çeki demirine etki edecek yük 50 kg olarak aldığımızda , römorka yüklenecek olan yükün tam konumu ; yani römorkun ağırlık merkezi önem kazanır. Aşağıdaki görselde GA noktasını ( Toplam römork ağırlık merkezi) görebilirsiniz.

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”15″ ]

GA: Toplam römork ağırlığı.
S : Çeki demirine etki eden yük.
A : Kaplin – dingil arası mesafe.
B: Römork ağırlık merkezinin dingilden olan uzaklığı (m)

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendi karavanınızın bilgilerini girebilir , bileşke ağırlık noktasının olması gereken noktayı tespit edebilirsiniz.

Ağırlık merkezinin tespit edilmesi

www.towcar.info www.towcar.info

Yazar: woodpecker

2 thoughts on “Ağırlık Merkezi

Yorumlar kapalı.