Araç alternatörü ile karavan aküsünü şarj edebilir miyim?

Gerek yolculuk esnasında kamp yerine hazırlıklı gitmek maksadıyla , gerekse kamp esnasında acil durumda karavan aküsünü araç alternatöründen şarj etme imkanınız var. Üstelik aracı rolanti devrinde çalıştırmadaki yakıt sarfiyatı C sınıfı benzinli bir araçta saatte 0,5 lt nin altında kalıyor. Bu yakıt tüketimi de neredeyse, tek zamanlı bir jeneratörden daha ekonomik bir çözüm.

Karavanınızdaki aküyü seyahat esnasında araç alternatöründen şarj edecekseniz, DC DC gerilim convertörü kullanmakta fayda var. Araç alternatöründen alacağınız beslemeyi , direk karavan aküsüne verdiğinizde , muhtemelen sulu tip ya da AGM olan araç akünüzü Jel akü olan karavan akünüzle paralel bağlayacaksınız demek. İki farklı aküyü aynı gerilim kaynağından aynı anda şarj etmek çok sağlıklı bir yöntem değil. Ayrıca araç alternatörü , araç aküsü ve diğer elektronik sistemler tamamen birbiriyle uyumlu olarak tasarlanmış durumda.

Özetle, aracınıza ilave ve farklı tipte bir aküyü paralel bağlamış oluyorsunuz.

Bu durum gerek araç akünüze, gerekse karavan akünüze zarar verme ihtimali doğuruyor. Araçtan alınan gerilimi direk akülere vermek çok sağlıklı değil.

Bunun yerine, araç alternatörünüzün ürettiği güce uygun bir güç çekecek şekilde 12 Voltluk bir adaptör mantığı ile çalışan DC DC convertor üzerinden karavan akülerinizi şarj edebilirsiniz. Örneğin çoğu yeni nesil araçlarda 150 W a kadar destekli 12 Volt çıkışı bulunmakta.

convertor

Araç alternatöründen alacağınız enerjiyi MPTT cihaz üzerinden karavana vermek istediğinizde ise alternatörden aşırı akım çekme tehlikesi oluşmakta. MPPT cihazınız kendi kapasitesinin tamamını kullanarak alternatörünüzden akım çekmeye başlar. Bu da araç alternatörünüzün aşırı yorulmasına neden olur. Kullanacağınız şarj kablosu kesitinin de minimum MPPT cihaz akım değerini karşılayacak kesitte olması gerekir.

Örneğin 40A kapasiteli bir MPPT cihazınız varsa ve araç alternatörü üzerinden şarj yapacaksanız , MPPT cihazınız, karavan akünüz dolana kadar alternatörden 40 amper akım çekmek isteyecektir. 40 Amper akımı taşıyabilmek için de minimum 4mm² solar kablo kullanmanız gerekecektir. Eğer bakır kablo kullanacaksanız bu kesit yine yeterli gelmeyecek , minimum 6mm² kullanmanız gerekir.

Ancak akım ayarlı bir DC -DC gerilim convertörü kullanıp , convertör giriş akımını 10-15 amper ile sınırladığınızda , araç alternatörünüz hem yorulmamış olur , hem de 25A akım taşıma kapsitesi olan 2,5mm² bir kablo ile karavanınızı şarj etme imkanınız olur.

2,5 mm² kablo ile bagaj sigorta kutusundan 20 Aperlik bir sigorta ile karavanınıza elektrik çekip, yolculuk esnasında şarjınızı yapabilirsiniz. Aracınız ile karavan arasındaki akü arası mesafeye kabaca 7-8 metre dersek 2,5mm² kablo ile çekeceğiniz enerjide gerilim düşümü olacaktır ancak , kullanacağınız DC DC convertör çıkışında şarj gerilimini yükseltip , sabitleyeyerek , yüksek kablo kesiti kullanmaktan da kurtulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için https://spartycaravan.com/karavan-akusunu-harici-sebeke-ile-sarj-etmek/

Yazar: woodpecker