Test Sürüşü

Sparty Woodpecker ® İlk test sürüşünü gerçekleştirdi.

2019 Ocak ayında üzerinde çalışmaya başladığımız çekme karavan modeli Sparty Woodpecker ® prototipi , testlerimiz dahil Ağustos 2020 tarihi itibariyle başarıyla tamamlanmıştır. Proje aşamasındayken gerek web sitemiz gerekse sosyal medya üzerinden taahhüt ettiğimiz 680 kg baz ağırlık ,%0,007 sapma ile 675 kg olarak tamamlanmıştır.

Ayrıca yol tutuş ve güvenli sürüşün gerektirdiği bir diğer şart olan çeki demirine maksimum 50 kg lık yükün yüklenmesi için yapmış olduğumuz tefrişat ve mobilya yerleşimi başarıyla sonuçlanmış , çeki demirine yüklenen toplam ağırlığın 50 kg olduğu yine kantar ölçümünde tespit edilmiştir.

Bkz. Çekme Karavan Ağırlık Merkezinin Tespit Edilmesi

Bkz. Çekme Karavanda Yük Dengesi ve Ağırlık Merkezinin Önemi

Sparty Woodpecker Test Sürüşü
Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtildiği üzere ” Karayollarında yapılacak sabit veya seyyar ağırlık kontrolü esnasında, aracın azami yüklü ağırlığının en çok % 5’i kadar tartı toleransı tanınır .” ibaresi dikkate alınarak test sürüşü yüklü ağırlık olarak 790 kg tartı fişi ile çıkılmıştır.

Sparty Woodpecker ® , su deposu boşaltılmış vaziyette test edilmiş , Konaklama yerlerinde su deposu dolumu yapılmıştır. Kullandığımız temiz ve gri su depoları dalga kıranlı su deposu olup yatay eksende merkezi olarak konumlandırıldığından dolayı , zorunluluk halinde , karavana yüklenen toplam ağırlık kantar ölçümünde 790 kg ‘ı aşmamak kaydı ile , dolu su deposuyla da seyahat edebilme imkanı sağlamaktadır.

Sparty Woodpecker ® , Eylül ayında 15 gün boyunca Ege Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yaklaşık 3000 km test sürüşü gerçekleştirmiştir. Test Sürüşünde 1600 cc JTD turbo dizel 105 HP 2014 model Alfa Romeo Giulietta araç kullanılmıştır.

Yapmış olduğumuz testler , trafiğe açık alanda gerçekleştiğinden dolayı , Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen hız sınırlarına uyulmaya azami dikkat edilmiştir. Şehir içi 7 Lt/100km , Şehir dışı 5,5 Lt/100 km yakıt tüketimi olan aracımız , test sürüşü boyunca şehir içi şehir dışı karışık 9 Lt/ 100 km ortalama yakıt tüketmiştir.

Devlet ve özel işletmeler tarafından işletilen otoyollarda yapmış olduğumuz sürüşlerde , ilgili kanun ve yönetmeliklerde belirtilen hız sınırlarına uyarak 120 km/h hızla sürüş gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Modelimizin yerden yüksekliği 2.4 m olmasına rağmen sürüş konforunu etkileyecek bir rüzgar direnci ile karşılaşmaması, yapmış olduğumuz dış gövde tasarımın doğruluğunu kanıtlar niteliktedir.

Üretmiş olduğumuz karavan , yeni bir marka ve yeni bir ürün üretirken duyduğumuz heyecan ve kusursuzu üretme gayreti ile üretim aşamasında bazı değişiklikler ve revizeler gerçekleştirilmiş olup , içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin de etkisiyle, daha önceden planladığımız tanıtım takvimi uzamak zorunda kalmıştır.

Sparty Woodpecker ® , bir senelik bir araştırma geliştirme çalışmaları sonunda 3 ay gibi kısa bir süre içinde prototipini karayoluna indirmeyi başarmış ve sürüş testlerini başarıyla tamamlamış Tescilli bir Türk markasıdır.

Bkz. Römorklu araçlarda hız limitleri istihab haddi

Yazar: woodpecker

1 thought on “Test Sürüşü

    - Sparty Woodpecker ®

    (15 Eylül 2020 - 10:47)

    […] hız sınırı ve ağırlıklar için Test Sürüşü konulu yazımıza göz […]

Yorumlar kapalı.